Як допомогти дитині позбутися від перфекціонізму?
Синдром відмінника або перфекціонізму - це психічноий стан, при якому людина ставить собі спочатку найвищі цілі і будь-яким способом прагне досягти їх, при цьому прагнучи виконати поставлене завдання виключно ідеально, часто забуваючи про інші життєві речи — наприклад, розваги, відпочинок, їжу та спілкування.
Портрет дитини з синдромом відмінника
- Самооцінка нестабільна. Похвала викликає черезмерную впевненість, критика здатна викликати невпевненість у своїх силах при злочин до наступного справі.
- Бажання отримати відмінну оцінку всіма доступними їй шляхами. Можливо прояв обману і брехні. Дитина здатна оббрехати однокласника, який відповідав краще приховати від батьків погані оцінки.
- Емоційно неврівноважена. Наприклад, якщо батьки або вчителі не похвалили, починається істерика аж до сліз. У дитини виникає відчуття, що ніхто не бажає оцінити по заслугах його успіхи.
- Нездатність долати складні перешкоди на своєму шляху. Учень здатний припинити завдання прямо посеред уроку лише тому, що зробив помилку і йому здається, що тепер все пропало.
- Дитина не здатна сприймати критику і зауваження.
- Дитина заради гарної успішності в навчанні може постійно жертвувати розвагами і спілкуванням з друзями.
- Неуспішність у навчанні може викликати апатію. Дитина може піти всередину себе і зануритися в стан, близьке до депресивного.
Домінуючим мотивом навчальної діяльності для дитини стає досягнення найвищої оцінки, причому будь-яким шляхом, а також схвалення і похвала від оточуючих.
З дорослішанням дитини синдром відмінника переростає в перфекціонізм. Перфекціонізм – це психологічна риса особистості, зі складною структурою.
Головні симптоми перфекціонізму:
- Рівень домагань вище норми. Надвисока вимогливість до себе;
- Найвищі стандарти при виконанні діяльності з орієнтацією на «найуспішніших»;
- Всі люди сприймаються як вимогливі і критикують;
- Людина постійно порівнює себе зі своїм оточенням;
- Оцінює і планує свої дії за принципом «або все, або нічого»;
- Увага фіксується на незовсім вдалих своїх діях.
Причини
Існує як вроджений, так і набутий синдром відмінника. Але формується і стає явним він саме в дитячому віці, найчастіше, коли дитина вступає до школи.Синдром відмінника у дитини здатний розвинутися з кількох причин:
Як позбутися синдрому відмінника?
Найкраще лікування від синдрому відмінника - це безумовна любов своїх дітей батьками. Любов просто так, за те, що він, дитина - за те, що він просто є. Таке лікування має бути постійним.Категорично забороняється:- Порівнювати свою дитину з іншими дітьми. Порівнювати можна тільки його результати, попередні з новими. Наприклад, звернути увагу на те, що у нього стало виходити, щось краще, ніж якийсь час назад.
- Робити догану за оцінки. Навіть якщо замість відмінною позначки дитина приніс погану оцінку, не варто лаяти його, дізнайтеся, що не вийшло зробити і допоможіть впоратися зі складним завданням.
- Боятися здійснення помилки. Помилка – це досвід, можливість перемогти труднощі, пізнати себе. Адже всі роблять помилки і ви в тому числі.
- Оцінювати свою дитину за відмітками. Оцінка – це лише проміжний результат певного часового відрізка. А ви любите свою дитину незважаючи ні на що, пам'ятайте про безумовну любов. Показуйте її при будь-якій можливості.
- Відштовхувати. Навіть, коли ви не в настрої приходите додому, і синок чи донька біжать вам назустріч поділитися емоціями, отриманими в школі від спілкування з однокласниками, неодмінно поговоріть з ними. Відразу, поки враження такі свіжі. Пізніше їх захват від бесіди з батьками стане менше.
- Обтяжувати завданнями. Ви бажаєте, щоб дитина був всебічно розвинений, для цього ви записали його у всілякі гуртки та секції. Але навчання забирає багато сил, їх може не залишитися на інші заняття. Ваша дитина – не ледача, можливо, вами були переоцінені її можливості. Надайте дитині самій вибрати, куди їй ходити (на які гуртки), де саме дитині буде подобатися, а не вам.
Поради батькам
У дітей синдром відмінника з великою часткою ймовірності з'являється від недостатності уваги і любові. Відмінними оцінками дитина несвідомо намагається заслужити додаткову похвалу від своїх батьків.Побачивши нездорову реакцію учня на його позначки, постарайтеся проявити свою любов відкрито:
- адже потрібно обіймати свою дитину частіше, без приводу;
Якщо ви звертаєте увагу, що ваша дитина приділяє урокам дуже багато часу, запропонуйте їй вийти на прогулянку, покликати товаришів у гості або відвідати їх.
Думки про навчання треба постаратися замінити більш цікавими для неї речами:
- запишіть дитину на спортивні та творчі секції;
- здійснюйте прогулянки всією сім'єю;
- проводьте більше часу з дитиною, граючи в настільні ігри.
Комментарии
Отправить комментарий